3rdtier

The 3rdTier – Weekly Wrap and Preview 7

The 3rdTier – Weekly Wrap and Preview 7

If we come, they will build it.

One of the prizes: a signed 2012 Reds jersey thanks to St.George Bank

We are launching our new 3rd tier competition tomorrow in a separate post, but just to give you some tips, it will be fun and there are a couple of great prizes that have been donated by St.George Bank and Gilbert.

I will continue to trawl the forum threads for each competition when putting this post together for match reviews, so if you are at a game, jot a couple of lines down, post them in the relevant thread and I will include it in next week’s edition.

Queensland Premier Rugby

Join the conversation in the forum here

Round 7 Results:

Brothers 17 v Sunnybank 34
Easts 36 v Souths 28
Gold Coast 15 v Uni 45
Sunshine Coast 3 v GPS 32
Wests 27 v Norths 36

Ladder:

1. GPS 28
2. Brothers 28
3. Easts 26
4. Uni 26
5. Sunnybank 16
6. Wests 13
7. Norths 12
8. Souths 11
9. Gold Coast 10
10. Sunshine Coast 0

Round 7 Fixtures:

Brothers v Gold Coast, Brothers / Jack Ross Oval 1515
GPS v Easts, GPS / Yoku Road 1520
Souths v Wests, Souths / Chipsy Wood Oval 1500
Sunnybank v Norths, Sunnybank / Old Mac Oval 1500
Uni v Sunshine Coast, University of Queensland / St Lucia 1 (5A) 1500

Sydney Premier Rugby

Join the conversation in the forum here

Round 9 Results:

Bye round, no fixtures last weekend.

Ladder:

1. Eastwood 33
2. Eastern Suburbs 32
3. Southern Districts 32
4. Sydney University 31
5. Manly 28
6. Parramatta 25
7. Warringah 18
8. Northern Suburbs 16
9. Gordon 12
10. Penrith 11
11. West Harbour 8
12. Randwick 5

Round 9 Fixtures:

Warringah v Southern Districts, Pittwater Rugby Park 3:00pm
Penrith v Northern Suburb, Nepean Rugby Park 3:00pm
Eastern Suburbs v Sydney Uni, Woollahra Oval 3:00pm
Eastwood v Randwick, T. G. Millner Field 3:00pm
Parramatta v Manly, Merrylands RSL Rugby Park 3:00pm
Gordon v West Harbour, Chatswood Oval 3:00pm

ACT & Southern NSW Premier Division

Join the conversation in the forum here

Round 10 Results:

Wests 25 v Gungahlin 24
Queanbeyan 22 v Tuggeranong 51
Royals 33 v Uni-Norths 19
Easts Bye

Ladder:

1. Tuggeranong 48
2. Wests 39
3. Gungahlin 34
4. Uni-Norths 25
5. Queanbeyan 24
6. Royals 23
7. Easts 10

Round 11 Fixtures:

Uni-Norths v Wests, ANU North / Field 1 3.05pm
Tuggeranong v Easts, Viking Park / Field 1 3.05pm
Queanbeyan v Royals, Campese Field 3.05pm
Gungahlin Bye

VRU Dewar Shield

Join the conversation in the forum here

Round Results:

Bye round, no fixtures last weekend.

Ladder:

1. Melbourne 40
2. Sth Districts 30
3. Moorabbin 25
4. Power House 21
5. Footscray 20
6. Harlequin 20
7. Endeavor Hills 15
8. Box Hill 14
9. Boroondara 12
10. Melbourne Uni 6

Round 9 Fixtures:

Box Hill v Footscray, Box Hill / Field 1 3:10
Melbourne v Sth Districts, Melbourne / Field 1 3:10
Boroondara v Moorabbin, Boroondara / Field 1 3:10
Harlequin v Power House, Harlequin / Field 1 3:10
Endeavour Hills v Melbourne Uni, Endeavour Hills / Field 1 3:10

WA Premier Grade

Join the conversation in the forum here

Round 7 Results:

Rockingham 21 v Perth Bayswater 35
Nedlands 26 v Wests Subiaco 25
Associates 37 v Kalamunda 5
UWA 43 v Palmyra 20
Wanneroo 14 v Cottesloe 17

Ladder:

1. Nedlands 32
2. Associates 22
3. Wests Subiaco 21
4. UWA 21
5. Cottesloe 21
6. Palmyra 18
7. Wanneroo 17
8. Perth Bayswater 12
9. Kalamunda 6
10. Rockingham 5

Round 8 Fixtures:

Cottesloe v Nedlands, Harvey Field, Cottesloe 15:30
Wests Subiaco v Rockingham, Rosalie Park, Subiaco 15:30
Kalamunda v Palmyra, Hartfield Park, Forrestfield 15:30
Wanneroo v UWA, Kingsway Reserve, Landsdale 15:30
Perth Bayswater v Associates, Pat O’Hara Reserve, Morley 15:30

3rdtier
@mrtimms

Steve Timms, He likes watching the odd game of Rugby, occasionally writes about it.. Proud member of the original Mudchooks.

More in 3rdtier