3rdtier

The 3rdTier – Weekly Wrap and Preview 6

The 3rdTier – Weekly Wrap and Preview 6

If we come, they will build it.

A couple of comps have bye rounds this weekend, so before heading down to your local, make sure it isn’t yours.

If you listen to the podcast, you would have heard we have a big competition coming up with some great prizes.

I will continue to trawl the forum threads for each competition when putting this post together for match reviews, so if you are at a game, jot a couple of lines down, post them in relevant thread and I will include it in next weeks edition.

Queensland Premier Rugby

Join the conversation in the forum here

Round 6 Results:

Brothers 24 v Uni 21
GPS 26 v Rugby Gold Coast 10
Norths 13 v Easts 29
Souths v Sunshine Coast POSTPONED
Sunnybank 16 v Wests 30

Ladder:

1. Brothers 28
2. GPS 23
3. Easts 21
4. Uni 21
5. Wests 13
6. Sunnybank 11
7. Gold Coast 10
8. Souths 10
9. Norths 7
10. Sunshine Coast 0

Round 7 Fixtures:

Brothers v Sunnybank, Brothers / Jack Ross Oval 1515
Easts v Souths, Easts / David Wilson Field 1500
Gold Coast v Uni, Helensvale RFC 1500
Sunshine Coast v GPS, Sunshine Coast Rugby Union / Stockland Park 1500
Wests v Norths, Wests / Sedgman Oval 1 1500

Sydney Premier Rugby

Join the conversation in the forum here

Round 8 Results:

Sydney University 12 v Warringah 0
Southern Districts 20 v Penrith 24
Northern Suburbs 15 v Gordon 3
Randwick 10 v Eastern Suburbs 16
Manly 0 v Eastwood 27
West Harbour 12 v Parramatta 15

Ladder:

1. Eastwood 33
2. Eastern Suburbs 32
3. Southern Districts 32
4. Sydney University 31
5. Manly 28
6. Parramatta 25
7. Warringah 18
8. Northern Suburbs 16
9. Gordon 12
10. Penrith 11
11. West Harbour 8
12. Randwick 4

Round 9 Fixtures:

Bye round, no fixtures this weekend.

ACT & Southern NSW Premier Division

Join the conversation in the forum here

Round 9 Results:

Royals 5 v Tuggeranong 45
Uni-Norths 19 v Gungahlin 27
Easts 12 v Wests 59
Queanbeyan Bye

Ladder:

1. Tuggeranong 43
2. Wests 34
3. Gungahlin 32
4. Uni-Norths 25
5. Queanbeyan 23
6. Royals 18
7. Easts 6

Round 10 Fixtures:

Wests v Gungahlin, Jamison Oval 3.15pm
Queanbeyan v Tuggeranong, Campese Field 3.05pm
Royals v Uni-Norths, Phillip Oval / Field 1 3.05pm
Easts Bye

VRU Dewar Shield

Join the conversation in the forum here

Round 8 Results:

Endeavour Hills 40 v Box Hill 24
Power House 13 v Melbourne 52
Sth Districts 19 v Moorabbin 15
Melbourne Uni 15 v Boroondara 40
Harlequin 24 v Footscray 22

Ladder:

1. Melbourne 40
2. Sth Districts 30
3. Moorabbin 25
4. Power House 21
5. Footscray 20
6. Harlequin 20
7. Endeavor Hills 15
8. Box Hill 14
9. Boroondara 12
10. Melbourne Uni 6

Round 9 Fixtures:

Bye round, no fixtures this weekend.

WA Premier Grade

Join the conversation in the forum here

Round 7 Results:

Bye Round, no matches played this round.

Ladder:

1. Nedlands 27
2. Wests Subiaco 20
3. Associates 18
4. Palmyra 18
5. Cottesloe 17
6. UWA 16
7. Wanneroo 16
8. Perth Bayswater 7
9. Kalamunda 6
10. Rockingham 5

Round 7 Fixtures:

Rockingham v Perth Bayswater, Lark Hill Sporting Complex, Port Kennedy 15:30
Nedlands v Wests Subiaco, The Foreshore, Nedlands 15:30
Associates v Kalamunda, Allen Park, Swanbourne 15:30
UWA v Palmyra, McGillivray Oval, Mt. Claremont 15:30
Wanneroo v Cottesloe, Kingsway Reserve, Landsdale 15:30

3rdtier
@mrtimms

Steve Timms, He likes watching the odd game of Rugby, occasionally writes about it.. Proud member of the original Mudchooks.

More in 3rdtier