Rugby

Schoolboy sides named for Tri-nations matches

Schoolboy sides named for Tri-nations matches

The Australian Schools and Barbarians sides have been named for tomorrow’s Tri-Nations games.

Australian Schools will play New Zealand Schools at 12.50pm and the Barbarians will take on Fijian Schools at 11.00am. Both matches will be played at TG Milner Field and will be streamed live on rugby.com.au and facebook.

The Australian v New Zealand Schools match will also be televised live on Fox in Australia and Sky in New Zealand. This match will be followed, at TG Milner, by the NRC game between the Greater Sydney Rams and Fijian Drua.

New Zealand Schools performing Haka Photo credit: ARU media

New Zealand Schools performing Haka
Photo credit: ARU media


AUSTRALIAN SCHOOLS VS NEW ZEALAND SCHOOLS

Earlier this week, Australian Schools beat Fijian Schools 29 – 3, while New Zealand Schools gave the Australian Barbarians a master class in their 49 – 6 victory.

While they have won five each of the last ten clashes, New Zealand Schools would have to start favourites, based on Monday’s performance.

Australian Schools did, however, look like they have plenty of improvement in them and should put up a good fight when they meet tomorrow afternoon.

Head Coach, Pat Langtry said: “The lads have continued their excellent preparation following on from the match against Fiji and there has been a really good energy amongst the group.

“We know that New Zealand will be a tough game, but the lads are really looking forward to the challenge.”

Will Harrison (10) will captain Aust. Schools again Photo credit: ARU Media

Will Harrison (10) will captain Aust. Schools again
Photo credit: ARU Media


Australian Schools have named an unchanged starting line-up and made one change on the bench.

In the back row, Tom Kibble, who had a very strong game for the Barbarians on Monday, comes into the Schoolboys match-day 23, while Luca Moretti, who only got limited match-time on Monday, will now start for the Barbarians.

Note: The team list for New Zealand Schools will be added, when available.

Australian Schools
1. Angus Bell, Newington College
2. Lachlan Lonergan, Trinity Christian College
3. Darcy Breen, The Scots College
4. Trevor Hosea, Brisbane Boys College
5. Nicholas Frost, Knox Grammar School
6. Charlie Rorke, St Ignatius College, Riverview
7. Kohan Herbert, Downlands College
8. Lachlan Connors, St Patrick’s College
9. Seamus Smith, Marist College Canberra
10. Will Harrison (Captain), Marcellin College Randwick
11. Tristan Stanghon, Anglican Church Grammar School
12. Noah Lolesio, The Southport School
13. Jordan Petaia, Brisbane State High School
14. Albert Hopoate, St Augustine’s College
15. Ben Donaldson, Waverley College
Reserves
16. Ciaran Loh, The King’s School
17.Bo Abra, St Stanislaus College
18. Finn Wright, Waverley College
19. Harry Wilson, St Joseph’s College, Gregory Terrace
20. Tom Kibble, Brisbane Boys College
21. Marco Bell, Waverley College
22. Tom Woodcock, Knox Grammar School
23. Will Lloyd, Barker College

Tom Kibble (7), one of Barbarians best, has been promoted to Schools bench Photo credit: ARU Media

Tom Kibble (7), one of Barbarians best, has been promoted to Schools bench
Photo credit: ARU Media


AUSTRALIAN SCHOOLS BARBARIANS VS FIJIAN SCHOOLS

The Barbarians have made a number of changes for the Fiji match, which is shaping as being a close contest.

Apenisa Drite, Brodie MacAskill and Wyll Holland have moved from the bench to start in the forwards, along with Luca Moretti who played for the Schools team from the bench.

In the backline, Dylan Dowling and Will Goddard have been moved to starting half and inside centre.

Also, Joey Walton has been shifted out one spot to 13, Lincoln Smith has moved from 13 to the wing and Max Dowd has gone from wing to fullback.

Note: The team list for Fijian Schools will be added, when available.

Fijian Schools will be big challenge for Aust. Barbarians  Photo credit: ARU Media

Fijian Schools will be big challenge for Aust. Barbarians
Photo credit: ARU Media


Australian Schools Barbarians
1. Apenisa Driti, Griffith High School
2. Oliver Barden, Brighton Grammar School, Melbourne
3. Egan Siggs, The Southport School, Gold Coast
4. Max Douglas, St Augustine’s College, Sydney
5. Tom Iles, Marist College Canberra
6. Brodie MacAskill, Aranmore Catholic College
7. Wyll Holland, St Edmund’s College, Canberra
8. Luke Moretti, Waverly College, Sydney
9. Dylan Dowling, St Joseph’s College, Sydney
10. Campbell Parata, The Southport School, Gold Coast
11. Lincoln Smith, Marist College Canberra
12. William Goddard, Canberra Grammar School
13. Joey Walton, Wadalba Community High School
14. Viliami Lea, Ipswich Grammar School
15. Max Dowd, The Southport School, Gold Coast
Reserves
16. Will Bremmer, Chatswood High School, Sydney
17. Alex Sa’aga, Melbourne Grammar School
18. Moses Alo-Emile, Brisbane State High School
19. Lachlan Osbourne, Canberra Grammar School
20. Cullen Ngamanu, Brisbane Boys College
21. Phoenix Hunt, St Joseph’s College Nudgee, Brisbane
22. Brendan Jiminez, St Edmund’s College, Canberra
23. Michael Palakis, Knox Grammar School, Sydney

New Zealand Schools vs Australian Barbarians  Photo credit: ARU Media

New Zealand Schools vs Australian Barbarians
Photo credit: ARU Media


Rugby

An ex-piggy who once played with lots of passion and not much panache, with the bravehearts, beasts and blue giants.

More in Rugby